Gdy Twoje dziecko nie chodzi na religię w szkole…

Czy moje dziecko będzie inne?

Wielokrotnie biłam się z myślami w jaki sposób przedstawiać swojemu dziecku inność. Jakby nie patrząc, żyjemy w kraju gdzie nadal religia w szkole to taki trochę temat tabu. Z jednej strony chcę, aby moje dzieci były kreatywne i nietuzinkowe. Marzę, aby umiały wyróżnić się na tle grupy, mieć swoje zdanie i błyskotliwy charakter. Jednocześnie wielokrotnie używam słów „a widziałaś żeby jakaś dziewczynka była tak ubrana?”, „chłopcy nie bawią się takimi rzeczami” i tak dalej. Tak trudno mi znaleźć złoty środek. Nie chcę za mocno ingerować w kształtowanie się osobowości moich dzieci. Jednocześnie chcę stać na straży i umiejętnie obalać ich czasem nietrafione decyzje. Gdybym tego nie robiła, moje dzieci bardzo często chodziłyby w sandałach do przedszkola w środku zimy:-)

Religia w szkole – chodzić czy nie chodzić – oto jest pytanie

Ale do rzeczy…
Stanęłam oko w oko z sytuacją niełatwą, która gdzieś tam poruszyła kilka serc w mojej rodzinie. Musiałam niejednokrotnie podnieść wysoko głowę i wytrzymać spojrzenie. Na szczęście okazało się, że nie taki diabeł straszny! W tym przypadku dosłownie diabeł:-)
Moje dzieci nie chodzą na religię. Nie są też innego wyznania co ułatwiłoby mi wytłumaczenie. Po prostu nie chodzą, bo rodzice jakoś nie mogą uwierzyć w piekło i niebo:-)

Religia w szkole, a wychowanie w domu

Zastanawiam się nad wpływem takiej decyzji na dzieci. Nad poczuciem, że dwa razy w tygodniu zostają odseparowane od grupy z nie do końca zrozumiałego dla nich powodu. Wiem, że teoretycznie krzywda im się nie stanie gdyby jednak na tę religię poszli (dzieci 5 i 6 lat). Jednak chciałabym konsekwentnie wychowywać dzieci i te zasady im przekazać. Nie chciałabym, aby otrzymywały informacje na religii, które nie są spójne z życiem jakie my prowadzimy. Starszy syn doskonale wie, bo pytał nie raz, dlaczego nie chodzimy do kościoła i dlaczego ksiądz do nas nie przychodzi na kolędę. Jednocześnie mamy bardzo pozytywny kontakt z sąsiadami i ich dziećmi, którzy należą do bardzo religijnych osób. Dzieci nigdy złego słowa na temat religii nie usłyszały i nie usłyszą, bo po prostu jest mi to zupełnie obojętny temat. Nigdy nie dzieliłam ludzi według kategorii wiary, jaka by ona nie była.

Gdyby zamiast religii w szkole była etyka lub inny wybór

Niestety nie mamy czegoś takiego, jak wybór religia czy etyka. Choć mam dziecko w bardzo dużej szkole (ponad 1 tys. dzieci) to nie ma dla religii żadnej alternatywy. Może to i dobrze, bo nie mamy za dobrej kadry nauczycielskiej do prowadzenia etyki. Na zebraniu zaznaczyłam w ankiecie, że moje dziecko na religię nie będzie uczęszczało i czekałam co dalej… I zapomniałam o tym.

Rodzaje religii na świecie
Religia na świecie

Jak czuje się dziecko, które nie chodzi na religię

Po 3 tygodniach zerówki szkolnej, mój syn opowiada jak super bawił się w innej klasie. Pierwsze co pomyślałam, że nabroił i Pani go przeniosła. Po czym syn mi mówi „byliśmy z Brunem w grupie Pana Wojtka, bo my nie chodzimy na religię, poznałem nowych kolegów”. I nie okazał żadnych emocji. Uznał to za coś oczywistego, normalnego, może fajnego. Nie dopytywał, nie zastanawiał się, był zadowolony. Zareagował jak my, jego rodzice. Bez szumu, bez wielkich tłumaczeń, bez dociekania dlaczego ON.

Jestem z niego dumna. Bardzo! Po raz kolejny przekonałam się, że nasz strach i zamartwianie się nie ma zupełnie podstaw. Dzieci zachowują się naturalnie i niejednokrotnie to my powinniśmy uczyć się od nich:-)

Przyznaję, że jestem równie dumna z mojej Mamy, która jest osobą bardzo wierzącą, a potrafiła pozostawić tę decyzję nam i nie oceniać. Dzielnie zaakceptować. Mamo dziękuję!

Komunia, prezenty – jak do tego podejść

Domyślam się, że niezależnie od wiary i chęci chodzenia na religię, są jeszcze inne aspekty. Dzieci patrzą na rówieśników, porównują się. Na pewno za 3 lata pojawi się kwestia Komunii Świętej, uroczystości, gości no i oczywiście prezentów. Nie wątpię, że dziecku, które nie uczęszcza na religię w szkole będzie żal, że taka uroczystość odbędzie się bez niego. Co z tym zrobię? Nic. Wytłumaczę. Planuję w ramach rekompensaty zorganizować suuuper rodzinne wakacje. Przyszły czasy kiedy dzieci na co dzień dostają zdecydowanie więcej prezentów. Urodziny, Mikołaj, Wielkanoc, Dzień Dziecka. Może i to będzie dobra lekcja skromności, zobaczymy.

Nietuzinkowy i ciekawy prezent na komunię

Przy okazji tematu komunii polecam super książkę „Bozie czyli Jak wygląda Bóg” Karoliny Oponowicz. Ja osobiście dałam ją zamiast Biblii:-D Autorka w bardzo przystępny i ciekawy sposób objaśnia różne aspekty religijnego życia w sześciu najbardziej popularnych religiach świata. Książka skierowana jest do dzieci, a na pytania odpowiadają duchowni z bardzo sensownym podejściem.

Religia dla dzieci
Dlaczego muzułmanki zakrywają twarz

Religia – gdy ocena wlicza się do średniej

Wiem, że to zawsze było dla uczniów ważne! Ja jednak co do tego aspektu mam proste podejście. Przede wszystkim, od początku przekaz jest jasny: oceny nie mają znaczenia. Muszę widzieć u dziecka, zaangażowanie, pasję, zainteresowanie jakimś przedmiotem, chęć poszerzania wiedzy. To mi wystarczy. Zdecydowanie! Poza tym, jeżeli kiedykolwiek pojawi się decyzja ze strony dziecka, że jednak chce uczęszczać na religię w szkolę to absolutnie nie zabronię tego.

Religia, a religioznawstwo

Za kilka miesięcy mamy zaplanowany wyjazd z dziećmi do Izraela. Przygotowania trwają i przyznaję, że najbardziej skupiam się na przedstawieniu elementu religijnego swoim dzieciom. Jako rodzice musimy przekazać, że wiara to jedno, a wiedza na temat różnych religii to drugie. Dlatego gdyby w szkole było religioznawstwo to z największą chęcią chciałabym, aby moje dziecko na taki przedmiot uczęszczało. I to powinna być alternatywa do wyboru. Chciałabym, aby moje dzieci umiały zauważyć, że dla wielu ludzi na świecie jest to niezwykle ważny element życia. Co za tym idzie, z naszej strony należy się ogromny szacunek dla każdej religii. Właśnie tego szacunku będę dzieci uczyła. I tolerancji.

Czy katolik musi chodzić do kościoła

Na koniec cytat kochanego Papieża Franciszka „Bliższy Bogu jest niewierzący, stosujący w życiu 7 przykazań, niż katolik, który wypełnia tylko 3 pierwsze”.

Zdjęcia pochodzą z książki „Bozie czyli Jak wygląda Bóg” Karoliny Oponowicz

Jestem bardzo ciekawa jak Wasze dzieci poradziły sobie w sytuacjach bycia w zdecydowanej mniejszości. Czekam na Wasze doświadczenia, przeżycia i dobre rady:-)

Post Author: Ewunia