Spanie na boku postarza
Uroda

Czy sen postarza?

Czy sen postarza? Sen jest bardzo ważną częścią naszego życia. Wiadomo nie od dziś, że w czasie snu nasz organizm regeneruje się, oraz odpoczywa psychika. Co więcej, wpływa na naszą odporność, wydolność fizyczną, a także samopoczucie. Sen jest również jednym z głównych czynników utrzymywania naszej urody. Badania pokazują, że jakość i ilość snu wpływa na kondycję skóry oraz procesy jej starzenia.  Osoby, które śpią nie wystarczająco, szybciej się po prostu starzeją.

Pozycja a zmarszczki

Sen nie postarza, jednak ułożenie naszego ciała podczas snu, już tak. Czy zdajemy sobie jednak, sprawę jak ważna jest pozycja naszego ciała kiedy śpimy? Na to jak się starzejemy, i w jakim tempie? Okazuje się, że jest znacząca. Otóż, spanie na boku lub na brzuchu może wpływać na tworzenie się głębokich linii na naszej twarzy, szyi i dekolcie. Taka pozycja powoduje, że skóra jest dosłownie zgnieciona. A wraz, z wiekiem, utratą kolagenu i elastyczności, nie jest w stanie powrócić do gładkiej tekstury. I efekt z czasem się utrwala. Stosowanie więc, powtarzającego się nacisku boków twarzy o poduszkę podczas snu, oraz ruchów mięśni takich jak śmiech, marszczenie czoła, czy sposób mówienia przyspiesza rozpad kolagenu. Ostatecznie, doprowadzając do widocznych linii.

Pozycja a zdrowie

Kolejną rzeczą, jak twierdzą eksperci, pozycja jaką przyjmujesz podczas snu może powodować również problemy skórne. Obrzmienie twarzy, bladość oraz tworzenie się worków pod oczami to tylko niektóre przykłady. Spanie twarzą w dół lub jedną stroną twarzy wciśniętą w poduszkę oznacza, gromadzenie się płynu w danej okolicy. Możesz więc, obudzić się z wyglądem jak podczas bólu zęba. 

Może ci się spodobać: Probiotyki na urodę

Co więcej, dr Adam Friedmann z Harley Street Dermatology Clinic mówi, że  istnieją dowody, które sugerują, iż wielokrotne spanie na  jednej tylko stronie ciała, może powodować częste zapalenie chrząstki ucha i otaczającej skóry. Objawia się to w postaci małych guzków lub grudek i jest bardzo bolesne.

Jak zapobiegać powstawaniu zmarszczek podczas snu

Spanie na plecach

Dla wielu osób, którzy byli przyzwyczajeni do spania na boku lub brzuchu taka pozycja może okazać się niewygodna na początku. Jednak, po pewnym czasie kontrolowania zmiany ciała wejdzie nam w nawyk.

Jedwabne poszewki na poduszki

Mogą być dobre dla skóry, ponieważ śliski materiał pozwala skórze po prostu „zsunąć się” z niej, a nie przylegać do niej. Na jedwabiu, w przeciwieństwie do bawełny, twarz nie będzie się tak marszczyła. Co więcej, jedwab zawiera również naturalne białka, które okazują się być korzystne dla skóry, a także dla włosów. Dzięki czemu są bardziej miękkie, gładsze oraz  mniej podatne na splątanie i łamanie. Warto kupić tylko jednostronną poszewkę, która możemy przywiązać do naszej poduszki za pomocą doszytych do niej tasiemek. To pomoże uchronić przed irytujacym ześlizgiwaniem się poduszki z pościeli, a dodatkowa zaleta jest taka, że jest znacznie tańsza od ‘pełnej” poszewki.

Poduszka podróżna na szyję

Na pewno nie raz widzieliście lub korzystaliście z  poduszki podróżnej. Ma ona mianowicie za zadanie pomóc nam lepiej się wyspać w samolocie czy innych środkach transportu. Otóż, okazuje się, że może być całkiem przydatna w zapobieganiu tworzenia się  zmarszczek. Dzięki temu, że powstrzymuje skórę twarzy przed kontaktem z poduszką, może być dodatkowym, a do tego nie drogim elementem w utrzymywaniu gładkości naszej twarzy.

Warto przeczytać: Przegląd akcesoriów do ćwiczenia mięśni twarzy

A zatem, sen postarza tylko wtedy, kiedy śpimy nieumiejętnie. To tylko z niektórych metod zapobiegania tzw. „sleep lines”. Skupiłam się tylko na tych, które są najłatwiej dostępne i nie obciążające w jakiś szczególny sposób  naszych kieszeni. Warto również zawsze pamiętać przed pójściem spać o prawidłowym usunięciu makijażu i dobrym nawilżeniu naszej skóry, oraz umyciu rąk. A rano życzę wam promiennej i wypoczętej twarzy.

Buźka

 

Źródła 

Goesel Anson, MD, FACS, Michael A.C. Kane, MD, Val Lambros, MD, FACS, Sleep Wrinkles: Facial Aging and Facial Distortion During Sleep, Aesthetic Surgery Journal, Volume 36, Issue 8, September 2016, Pages 931–940, https://doi.org/10.1093/asj/sjw074

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *