Zdrowie

Kubeczek menstruacyjny

Pierwsze początki z kubeczkiem

Od dawna szukałam alternatywy dla podpasek czy tamponów. Choćby, z tego względu, że są obciążęniem dla środowiska, a także trzeba pamiętać o ich bezustannym kupowaniu. Wiele razy słyszałam o kubeczkach menstruacyjnych i widziałam je w drogerii. Jednak, na zakup zdecydowałam się dopiero od niedawna. Upłynęło trochę czasu zanim odważyłam się na wypróbowanie go. Podczas pierwszej próby miałam sporo problemów przy aplikacji, więc prawie rok przeleżał na półce czekając na kolejne założenie. Do kolejnej aplikacji zmusiła mnie raczej potrzeba, po prostu okazało się, że nie mam w domu ani jednej podpaski. Udało mi się jako tako zaaplikować kubeczek i wyruszyłam do pracy na parę godzin.

„Koniec końców, efekt okazał się zadowalający”

Nie powiem była to trochę ryzykowna decyzja, ale koniec końców efekt okazał się zadowalający. Po raz pierwszy w moim miesiączkowym doświadczeniu nie czułam, że ją mam. Nie było potrzeby w ciągu dnia częstej wymiany podpasek i zwiększonej higieny jak to zazwyczaj działo się podczas pierwszego dnia krwawienia, oraz nie czułam żadnego fizycznego dyskomfortu. Jedynie bałam się tego, że pojemność kubeczka może okazać się niewystarczająca na ilość wydzielanego płynu. Jako że, nie miałam żadnego wcześniej doświadczenia z tym, jak długo może on pozostać nie opróżniany. Ostatecznie, wszystko skończyło się pomyślnie. Bezsprzecznie uważam zatem, iż moja przygoda z kubeczkiem nie zakończy się na jednym razie, a pozostanie ze mną na dłużej.

Czym jest kubeczek?

Kubeczek menstruacyjny w porównaniu z podpaskami czy tamponami nie jest wciąż powszechnie znany, pomimo jego długiej historii. Podobnie jak tampony, kubki menstruacyjne wkłada się do pochwy, ale krew gromadzi się w pojemniku, który może pomieścić 10–38 ml. Kubek menstruacyjny należy opróżniać co 4–12 godzin, w zależności od przepływu menstruacyjnego i rodzaju pojemniczka. Dostępne są ich dwa rodzaje: kubeczek dopochwowy, który jest w kształcie dzwoneczka i umieszcza się go w pochwie, oraz miseczka, która podobnie jak spiralka do antykoncepcji powinna być umieszczona wokół szyjki macicy, wysoko w pochwie. Kubeczki menstruacyjne wykonuje się z medycznego silikonu, gumy, lateksu lub elastomeru i mają trwałość do 10 lat.

Do zalet kubeczków należą:

Są przyjazne dla środowiska – kubeczki mogą być używany nawet przez kilka lat w przeciwieństwie do podpasek czy tamponów, które nadają się tylko do jednorazowego użytku i rozkładają się setki lat.

Bezpieczeństwo – wykonane są z hipoalergicznego, medycznego silikonu, nie zawierają BPA, dioksyn, chemikaliów oraz wybielaczy, które powszechnie występują w podpaskach i tamponach.  Przy zachowaniu odpowiedniej higieny są bardziej bezpieczne i mniej narażają na TSS (Syndromu Szoku Toksycznego), który często zdarza się przy stosowaniu tamponów.

Cena – niewątpliwie jest dość wysoka, niemniej jednak jest to tylko wydatek jednorazowy i zwraca się po kilku miesiącach stosowania.

Komfort – wiele kobiet przyznaje, że przy prawidłowo założonym kubeczku całkowicie zapomina o tym, że właśnie miesiączkuje. Umieszczony kubeczek w pochwie jest całkowicie niewyczuwalny, a w dodatku jest również całkowicie niewidoczny z zewnątrz. Można, więc ubierać obcisłe spodnie, strój bikini i absolutnie nie martwić się, że coś nam może spod ubrania wystawać. Co więcej, jest super alternatywą dla osób aktywnych, uprawiających pływanie, jazdę konno czy sztuki walki. Dodatkowo, kubeczek jest dużo lepszym wyborem, gdyż nie chłonie wody oraz nie wymaga notorycznej wymiany. Również uniemożliwia dostanie się do środka pochwy wody, w której znajdują się bakterie bądź wydostania się krwi na zewnątrz, a tym samym nie dopuszcza do zanieczyszczenia wody.  

Brak potrzeby częstego opróżniania – bezsprzecznie mogą być bardzo pomocne podczas podróży, oraz kiedy nie mamy możliwości częstej wymiany podpasek lub tamponów. Nawet, do 12 godzin w zależności od poziomu krwawienia.

Nie przeszkadzają podczas stosunku – niektóre kubeczki zostały zaprojektowane tak, aby nie było potrzeby wyjmowania ich nawet podczas stosunku. Niemniej jednak, typowe kubeczki powinny być usunięte w przypadku, gdy dochodzi do penetracji pochwy.

Niweluje przykry zapach – z uwagi na to, że kubeczek zatrzymuje krew miesięczną wewnątrz ciała, to nie ma ona styczności z powietrzem. W związku z tym, bakterie nie mają możliwości namnażania się we krwi. Z tego powodu nie czuć zapachu, jak to ma miejsce w przypadku tamponów czy podpasek.

Potencjalne wady

Niewygoda – konieczność korzystania z toalety, z bezpośrednim dostępem do umywalki. Dla wielu kobiet, może okazać się również problematyczna aplikacja na początku stosowania.

Cena – choć jest to inwestycja opłacalna długofalowo, niemniej jednak musimy zapłacić jednorazowo dużo więcej niż np. za opakowanie tamponów.

Problem ze znalezieniem odpowiedniego rozmiaru – na początku może okazać się kłopotliwe znalezienie rozmiaru, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Ryzyko infekcji – pomimo, iż dane sugerują, że kubeczki menstruacyjne są w dużej mierze bezpieczne, to jednak mogą powodować potencjalne zagrożenia. Zespół wstrząsu toksycznego (TSS) to rzadkie i zagrażające życiu schorzenie spowodowane infekcją bakteryjną. Zdarza się to zazwyczaj podczas stosowania tamponów, aczkolwiek ryzyko istnieje również podczas używania kubeczków.

Jak dobrać odpowiedni kubeczek

Jeśli zdecydujesz się na używanie kubeczka zwróć uwagę na kilka rzeczy, tkj. twój wiek, długość szyjki macicy, czy rodziłaś, obfitość miesiączki, twardość i elastyczność miseczki, pojemność kubka oraz siłę mięśni dna miednicy. Te aspekty pomogą dobrać ci ten najbardziej odpowiadający. Co więcej, możesz również zapytać o poradę twojego ginekologa.

Mniejsze miseczki menstruacyjne są zwykle zalecane kobietom w wieku poniżej 30 lat, które nie rodziły. Większe rozmiary są często dla kobiet, które ukończyły 30 lat, rodziły pochwowo, lub mają cięższy okres.

Jak wkładać kubeczek

Uwaga: Kubeczek przed każdą miesiączką powinien być wygotowany we wrzącej wodzie.

 • Dokładnie umyj ręce.
 • Możesz polać wodą brzegi kubeczka lub użyć lubrykantu, aby było ci łatwiej go zaaplikować
 • Złóż ciasno kubeczek na pół, trzymając go jedną ręką, brzegami do góry.
 • Włóż kubek do pochwy podobnie jak tampon bez aplikatora. Powinien siedzieć kilka cali pod szyjką macicy.
 • Gdy kubek znajdzie się w pochwie, obróć go lub nim poruszaj. To sprawi, że otworzy się sprężynowo, tworząc hermetyczne uszczelnienie, które zapobiegnie wyciekom.
 • Jeśli go poprawnie włożyłaś, powinien być nie wyczuwalny podczas siedzenia, leżenia, skakania i innych form aktywności. Jeśli masz problemy z włożeniem kubka, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Wyjmowanie kubeczka

 • Dokładnie umyj ręce.
 • Umieść palec wskazujący i kciuk w pochwie. Delikatnie pociągnij trzon kubka, aż dotrzesz do podstawy.
 • Ściśnij podstawę i pociągnij w dół, aby wyjąć kubeczek (może pomóc ci również kaszlnięcie)
 • Po wyjęciu opróżnij kubek i umyj go przed ponownym włożeniem
 • Kubeczek należy opróżniać co najmniej dwa razy dziennie

Źródła

Scaccia, A. (2019) Everything You Need to Know About Using Menstrual Cups. Healthline. Available at: https://www.healthline.com/health/womens-health/menstrual-cup#how-to-use

Van Eijk, A.M., Zulaika, G., Lenchner, M., Mason, M., Muthusamy, S., Nyothach, E. et al. (2019) Menstrual cup use, leakage, acceptability, safety, and availability: a systematic review and meta-analysis. The Lancet, VOLUME 4, ISSUE 8, PE376-E393 https://doi.org/10.1016/S2468-2667(19)30111-2

https://doi.org/10.1016/S2468-2667(19)30111-2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *