Uroda

Mikronakłuwanie- metoda na zmarszczki

Mikronakłuwanie może okazać się super metodą na zmarszczki, ale nie tylko. Jest to mało inwazyjna metoda przezskórna, która stymuluje indukcję leczniczych substancji, a tym samym przyczynia się do redukcji zmarszczek i blizn. Małe rany powstałe przez igły powodują, że skóra rozpoczyna proces gojenia się rany. Nasz organizm robi wszystko, aby jak najszybciej zaleczyć powstałe ranki powodując wytwarzanie się świeżego kolagenu i elastyny. Te dwa składniki są odpowiedzialne za zdrowy i młody wygląd naszej skóry i są ze sobą ściśle powiązane. Kolagen to białko odpowiadające przede wszystkim za nawilżenie skóry i nadające jej objętości. Elastyna zaś jest hydrofobowym białkiem strukturalnym, które odpowiada za elastyczność i sprężystość skóry. Dzięki niej nasza skóra po rozciągnięciu wraca do pierwotnego kształtu.

Może ci się spodobać: Probiotyki na urodę

Oprócz odpowiednio zbilansowanej diety, przyjmowania suplementów, niektórych kosmetyków, zabiegi kosmetyczne, a w tym mikro-igłowanie mogą znacząco wpłynąć na wzrost kolagenu i elastyny w skórze. Jest to rodzaj zabiegu frakcyjnego, w którym tylko ułamek powierzchni skóry zostaje dotknięty, pozostawiając nienaruszoną skórę wokół każdej mikro rany. Pozwala to na szybkie gojenie się i krótki czas regeneracji związany z zabiegiem i w odróżnieniu do lasera czy substancji chemicznych jest mniej inwazyjny.

Derma roller i derma pen

derma pen i derma roller

Mikro-nakłuwanie możemy wykonać za pomocą wałka uzbrojonego w igły lub urządzenia w kształcie długopisu. Wałek to sterylny plastikowy cylinder z wystającymi z jego powierzchni igłami ze stali nierdzewnej o długości 1 do 3 mm.

Natomiast urządzenie w kształcie długopisu tzw.derma pen jest wyposażony w system pulsujących igieł o dużej prędkości (ok 8000 ~ 18000 obrotów na minutę),  posiada różne tryby pracy mikro-igieł do stymulacji skóry, a także ma możliwość regulacji głębokości  mikro-igieł (ok 0,25 mm-3,0 mm).

Efekty stosowania

Cienkie igły sprawiają, że powstają drobne równo rozmieszczone nakłucia w skórze właściwej inicjujące naturalną pourazową reakcję zapalną. A to z kolei przyczynia się do uwalniania czynników wzrostu i tworzeniu kolagenu i elastyny. W efekcie skóra staje się bardziej  błyszcząca i elastyczna. Zaczyna wyglądać młodziej, jest bardziej wzmocniona i przygotowana na większe wchłanianie się  kosmetyków (nawet o 40 razy). Zostaje poprawiony jej koloryt, zmarszczki wygładzone, a pory mogą ulec zmniejszeniu się.

Reakcja lecznicza wywołana zabiegiem może również poprawić blizny, w tym blizny potrądzikowe, i pomóc w odwróceniu uszkodzeń skóry spowodowanych słońcem.  Istnieją pewne niepotwierdzone dowody na to, że mikronakłuwanie może być przydatne w zwalczaniu przebarwień, w tym trudnych do leczenia ciemnych plam, znanych jako melasma. Inni twierdzą, że leczenie jest skuteczne w odrastaniu włosów u osób z wczesnym łysieniem. Jednak, potrzebne są dalsze badania, aby określić, jak  skutecznie działa mikro-igłowanie na tego typu przypadek.

Jak stosować derma roller i derma pen?

Przed zabiegiem mikronakłuwania powinno się wykonać peeling i dokładnie oczyścić skórę. Dla wzmocnienia pożądanego efektu w trakcie i po zabiegu na skórę można nanieść wybrane kosmetyki (najlepiej naturalne). W zależności od intencji używamy preparatów np. o działaniu wyszczuplającym, ujędrniającym, odżywczym,  odmładzającym, regenerującym, odbudowującym etc…

Jeśli używamy derma rollera to zazwyczaj wykonujemy ok 5 przejazdów w jednym miejscu. Zaczynając od ruchów pionowych, następnie poziomych, a kończąc na ukośnych. Utrzymując jednakowy, średnio intensywny nacisk na skórę.

Warto przeczytać: Przegląd akcesoriów do ćwiczenia mięśni twarzy

Natomiast, używanie derma penu w przeciwieństwie do rollera odbywa się tylko pionowo. Według ekspertów długopis igłowy daje więcej możliwości niż to się dzieje w przypadku rollera. Ogranicza on powstawanie większych urazów i ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo, dzięki możliwości regulacji stopnia wysunięcia igieł można w trakcie zabiegu dowolnie zmieniać ich długość w zależności od potrzeby danego miejsca. Na przykład inaczej potraktować delikatną okolicę powiek (krótka igła), po czym zmienić jej długość na policzkach czy żuchwie. Co więcej, instrument ten posiada możliwość regulowania pulsacji igieł w stosunku do ich długości, a to minimalizuje dyskomfort podczas zabiegu.

Jak często wykonywać mikronakłuwanie?

Pozytywne działanie mikronakłuwania można zauważyć już nawet po pierwszej próbie użycia. Jednak,  w celu uzyskania satysfakcjonującego rezultatu konieczne jest systematyczne stosowanie derma rollera czy derma penu. Na częstotliwość wykonywania zabiegów wpływa długość igieł. Jeśli są krótkie (ok 0,25 mm) to zabiegi mogą być przeprowadzane 2 razy w tygodniu, natomiast użycie dłuższych igieł (ok 0,50 mm) zaleca się zabieg raz w tygodniu, 1,00 mm – co 2–3 tygodnie, a zabiegi igłami dłuższymi niż 1,00 mm – co 6–8 tygodni. Więcej tutaj.

Praktyczne porady

Po pierwsze skóra musi być dokładnie oczyszczona i zdezynfekowana. Ponieważ igiełki podczas zabiegu przerywają ciągłość skóry, nie możemy pozwolić aby dostały się tam jakiekolwiek zanieczyszczenia. Skóra musi być także odkażona od razu po zabiegu.

Używaj dobrej jakości urządzeń.

Wymieniaj instrument co jakiś czas gdyż igły po dłuższym czasie stosowania ulegają stępieniu się.

Stosuj mikro-nakłuwanie systematycznie.

Dla uzyskania najlepszych wyników, należy zachować odstęp 4-6 tygodni między zabiegami.

Po użyciu należy umyć w gorącej wodzie i wytrząsnąć do sucha.

Wybór odpowiedniej długości igieł zależy od indywidualnego progu wrażliwości skóry.

Na początku przygody z mikro-nakłuwaniem w domu wybieramy instrumenty z  drobniejszymi  igłami. Z czasem, gdy nasz skóra się uodporni, możemy postawić na głębszą ingerencję.

Zabieg ten jest dość bezpieczny, jednak należy się stosować do podanej instrukcji.

Jeśli nie czujesz się na siłach by wykonać zabieg w domu, wybierz się na zabieg igłowy do profesjonalnego salonu kosmetycznego.

 

Źródła

Doddaballapur S. Microneedling with dermaroller. Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery. 2009 Jul;2(2):110-111. DOI: 10.4103/0974-2077.58529.

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/needling-your-way-to-healthier-skin

https://zdrowie.tvn.pl/a/co-to-jest-derma-roller-dzialanie-i-skutki-uboczne-terapii-mikroiglowej?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *